Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRYSKYŘICE
Pryskyřice jsou výrony z rostlin, keřů, nebo z kůry stromů, které vlivem působení okolního ovzduší tuhnou.
Druhy pryskyřice :

ARABSKÁ GUMA - používá se při výrobě akvarelů a temper.
DAMARA - slouží k výrobě damarových laků (lihových, terpentýnových, nebo olejových)
JANTAR - používá se k výrobě laků
KALAFUNA - již popsáno v sekci o Terpentýnu
KOPÁL PRAVÝ - je fosilního původu. Rozeznáváme kopály tvrdé a měkké.
Měkký kopál je sbírán ze živých stromů.
Tvrdý kopál je dobýván ze země, nebo je vyplavován z říčního písku.
Tvrdý kopál je více ceněný a je používán k výrobě hodnotných laků . Vedle Jantaru se se jedná o nejtvrdší pryskyřici.
MASTIX - používá se v grafice a při výrobě laků
ŠELAK - používá se při výrobě laků, politur, pečetních vosků, tuší, fixativů a šepsů.

VOSKY

VČELÍ VOSK - V malířství je používán od nepaměti a do olejových barev byl přidáván pro urychlení schnutí a získání krátkosti barev. Pomocí vosku se připravují voskové laky na obrazy.
KARNAUBSKÝ VOSK - je to látka, kterou vylučují listy brazilské palmy voskové Copernicia cerifa. Je dovážen z Jižní Ameriky a je používán místo včelího vosku, nebo se do něj přidává pro zvýšení tvrdosti.

SIKATIVY

Česky se také někdy nazývají „sušidla“, protože urychlují schnutí olejových barev a vysychavých olejů. Termín „ schnutí olejových barev, nebo olejů “ je nesprávný, ikdyž hojně používaný. Vysychat mohou pouze látky těkavé (rozpouštědla, ředidla, voda), ale oleje TUHNOU vlivem polymerace a sikativy jsou v principu katalyzátory tohoto procesu. Sikativy jsou po stránce chemické mýdla olovnatá, kobalnatá a manganatá – jedná se o oleáty, steraráty nebo rezináty těchto kovů. Katalyticky působí i stearát
zinečnatý a hlinitý – oba se používají především do bílých barev. Jako přísady zlepšují roztíratelnost a zvyšují tixotropii.
SIKATIV KOBALTOVÝ : přidává se k rychlejšímu zasychání malby v poměru na 1 kg čistého lněného oleje 5cm3 tohoto sikativu - objem lahvičky (50 cm3) vystačí tedy na 10 kg lněného oleje. Jedná se vlastně o přípravek určený k ochraně před poškozením malby, provedené v plenéru (v přírodě), před jejím přenesením
do ateliéru. Na vrstvu sikativu lze bez obav nanášet další vrstvu barvy. Je velmi koncentrovaný, neboť obsahuje 1,5% kobaltu. Při běžném používání se přidává po kapkách – větší množství neprospívá, ale škodí tím, že svrchní vrstva uschne rychle, utvoří pevnou blánu a barva obtížně prosychá do hloubky, takže může dojít k tzv krakeláži – popraskání barvy..
POZOR , PŘÍPRAVEK JE JEDOVATÝ !!!
SIKATIV KOBALTOVÝ V TERPENTÝNU : je jen rozdíl v tom, že není jako rozpouštědlo použit lakový benzin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Damarová fermež

(Josef Dvořák, 1. 6. 2020 22:16)

Dobrý den . Existuje Damarová fermež ? Damarový lak mám , ale sháním damarovou fermež. Prosím o odpověď , zda je možno tento produkt zakoupit . Děkuji za odpověď . Hezký den . Dvořák Josef

Sikativ ve spreji

(Silvie, 20. 11. 2015 12:15)

Dobrý den, chci se zaptat jestli nemáte náhodou zkušenosti s používáním sikativu ve spreji (Sikativ Maimeri ve spreji 400ml)? Nikde jsem nenašla postup použití. Předem děkuji za odpověď.

Re: Sikativ ve spreji

(Autor, 20. 11. 2015 14:28)

Se sikativem ve spreji nemam zkusenosti, obecne sikativy urychluji schnuti barev, nicmene moc je nepouzivam, protoze mohou zapricinit popraskani svrchni vrstvy. Pokud budete sikativ pouzivat, obecne plati, cim mene tim lepe.
Pokud jsem kdy pouzil sikativ, tak kapalny - po kapkach do lneneho oleje ... mnozstvi delam od oka, ale cca 4ml na 1kg lneneho oleje ....

Je mozne sikativ miesat priamo do olejovej farby na urychlenie schnutia malby?

(Michal Vrtik, 17. 8. 2014 9:20)

Som zaciatocnik v malovani. Malujem olejomalby, ktore mi dlho schnu. Pridanim sikativu by som to chcel zmenit. Kolko tam toho dam? Mozem namiesat sikativ priamo do farby? Kolko to potom schne?

Vdaka za odpoved.

Re: Je mozne sikativ miesat priamo do olejovej farby na urychlenie schnutia malby?

(jirimarecek, 17. 8. 2014 16:33)

Zdravim,

Sikativ slouží k urychlení schnutí olejových barev, používá se při malování s nejpomaleji schnoucími barvami. Není ředidlem. Přidává se po kapičkách kapátkem přímo do barev v množství jedné až několika kapek. Vice nedoporučuji. Kobaltový sikativ také poměrně černá, proto ho použivejte opatrně. Měl by se použí na slabé vrstvy.
Možná lepší by byl pak Courtral sikativ ….

Mejte se

JM