Jdi na obsah Jdi na menu
 


OLEJE

LNĚNÝ OLEJ : Rychleji zasychá, ale zanechává ve větší vrstvě krabatější povrch. Při jeho použití hrozí větší nebezpečí rozpraskání jednotlivých barev. Používá se do olejových laků a pro míchání olejových barev. Zvyšuje pružnost barvy, ale také zvyšuje dobu jejího schnutí.
POLYMEROVANÝ LNĚNÝ OLEJ : Připravuje se zahříváním lněného oleje. Je vhodnější k ředění olejových barev víc, než Lněný olej, protože tolik nežloutne a má charakter laku. Je hustší, než normální Lněný olej. Po uschnutí má tvrdší povrch a nepraská. Pro zředění jeho hustoty se použije Terpentýnový olej.
SVĚTLICOVÝ - SAFLOROVÝ OLEJ : Má dobrou schopnost zasychání. Proti oleji lněnému má menší obsah kyseliny linolénové, které způsobuje žloutnutí. Způsobuje pravidelnější průběh zasychání olejových barev a mechnické vlastnosti povrchu jsou vyšší.
MAKOVÝ OLEJ : Má pomalejší schnutí a proto se používá při výrobě barev s pomaluschnoucími vlastnostmi. Pro jeho schopnost nepatrného žloutnutí se používá v barvách světlých odstínů.
TERPENTÝNOVÝ OLEJ : Jedná se vlastně o Terpentýnovou silici (aromatický uhlovodík – aren), která se řadí v malířství mezi ředidla a rozpouštědla. Terpentýnová silice je destilát z terpentýnu (balzámu), což je výron z jehličnatých stromů – borovic a smrků. První produkt, který vzniká při destilaci, je hnědý roztok s kyselou reakcí. Tento roztok se rektifikuje s trochou vápna a tím vzniká čirý, bezbarvý, nebo slabě nažloutlý.
REKTIFIKOVANÝ TERPENTÝN, který je pro malbu olejovými barvami nejvhodnější. Je výborným rozpouštědlem pryskyřic a současně slouží k ředění barev a k urychlování jejich schnutí, ovšem za cenu ztráty lesku. Je vhodný i k čištění malířkých pomůcek od barev. Jako odpad z destilace Terpentýnové silice vzniká KALAFUNA – což je bezvodá terpentýnová pryskyřice od světlých až po tmavé odstíny beze změny jakosti. Její použití je poměrně široké, používá se v elektro-průmyslu, při výrobě laků a lakových barev, v grafice, apod.
RICÍNOVÝ OLEJ : Je jasný, hustý, bezbarvý, nebo mírně světle žlutý se slabším zápachem. Zvolna houstne a tuhne. Používá se vyjímečně k měkčení šepsů a laků, aby nepraskaly a byly pružnější.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář